Aranżacja pokoju dziecięcego powinna nie tylko uwzględniać funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale także wspomagać rozwój wyobraźni i poczucia estetyki dziecka. Maluchy często czerpią inspirację z otoczenia w których się znajdują, dlatego warto zadbać o to, by stworzyć mu jak najbardziej sprzyjające warunki do nauki i zabawy. Jesteś w trakcie urządzania pokoju dla swojego dziecka i szukasz ciekawych rozwiązań? W tym artykule znajdziesz kilka propozycji, które pozwolą w przemyślany sposób zaaranżować zarówno małe wnętrze, jak i dużą przestrzeń

Sposoby na aranżacje małego pokoju

Urządzenie małego pokoju jest nie lada wyzwaniem, które wymaga od rodziców lub projektantów wnętrz dużej kreatywności. W małych pokojach warto zrezygnować ze zbędnych bibelotów, a wyposażenie ograniczyć do najpotrzebniejszych sprzętów. Najważniejszym elementem pokoju jest zdecydowanie łóżko. Powinno ono być przede wszystkim wygodne, a także spełniać wymogi bezpieczeństwa. Idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach o niewielkim metrażu są łóżka piętrowe Dzięki temu, mały pokój może z łatwością dzielić rodzeństwo, zaś gdy jest on przeznaczony w całości dla jednego malucha, dodatkowe miejsce do spania może się przydać podczas wizyty kuzynów lub przyjaciół. W naszym asortymencie znajdują się klasyczne modele łóżek, które nie posiadają dodatkowych urozmaiceń, ale też modele wzbogacone różnorodnymi dodatkami. Świetnym tego przykładem jest łóżko Max 3 , które – zgodnie ze swoją nazwą, może pomieścić nawet 3 osoby (trzecie miejsce znajduje się w wysuwanej szufladzie). Mebel ten posiada niezwykle pomysłowe rozwiązanie, jakim są schody pełniące funkcję szafek. Ponadto, tuż pod górnym łóżkiem zamontowane są dwie dodatkowe półki, na których można umieścić budzik, czy ulubioną książkę czytaną na dobranoc. Kolejnym ważnym elementem w każdym pokoju jest szafa. W małym pokoju sprawdzą się szafy wnękowe, które nie zajmują przestrzeni pokoju oraz służą do przechowywania nie tylko ubrań, ale także innych potrzebnych przedmiotów. Modnym dodatkiem do dziecięcego pokoju jest wiszący fotel przymocowany do sufitu, który świetnie urozmaica wnętrze oraz sprawia dzieciom wiele frajdy. Ważną rolę w dziecięcym pokoju odgrywają także kolory. W małych wnętrzach powinny dominować barwy jasne, gdyż w ten sposób optycznie powiększają przestrzeń. Bardzo modnym zestawieniem kolorystycznym w pokojach dla dziewczynek jest beż oraz kolor kremowy. Tapeta w stylu retro, będąca imitacją desek sięgających do połowy ściany oraz klasycznej białej powietrzni powyżej linii „desek”, jest jednym z najgorętszych hitów ostatnich sezonów. Pokoje dla chłopców będą się dobrze prezentować m.in. w odcieniach błękitów, granatu, szarości oraz brązów.


 


Więcej przestrzeni, więcej możliwości

Duży pokój daje więcej możliwości aranżacyjnych, dzięki czemu można sobie pozwolić na rozwiązania, o których w małych pokojach można tylko pomarzyć. W zależności od preferencji, można umieścić w nim łóżko pojedyncze lub łóżko podwójne. Pierwszy z wymienionych modeli posiada wysuwaną szufladę na pościel, zaś drugi właśnie w szufladzie ma dodatkowe miejsce do spania. Dobrym pomysłem jest także wygospodarowanie w pokoju kącika gościnnego. Połączenie małego stolika oraz kanapy, będzie świetnym rozwiązaniem podczas wizyty gości. W naszym asortymencie posiadamy łóżko parterowe Dawid, które dzięki dołączonym poduszkom przypomina kanapę, a po wysunięciu szuflady, pełni funkcję łóżka dwuosobowego. W drugiej części pokoju warto zaaranżować miejsce na biurko oraz regały na książki i zabawki. Takie rozplanowanie pozwala oddzielić miejsce przeznaczone na naukę od przestrzeni, w której dziecko będzie się bawić i wypoczywać. W dużych pokojach można także pozwolić sobie na eksperymenty kolorystyczne. Nie trzeba ściśle trzymać się barw jasnych, które mają za zadanie powiększyć przestrzeń, dlatego wszelkie motywy w intensywnej kolorystyce będą świetnym urozmaiceniem pokoju. Białe ściany z rysunkiem kolorowych kwiatków, zwierząt lub mapy świata wyglądają oryginalnie, jednocześnie stymulując wyobraźnię malucha. Świetnym pomysłem jest urządzenie pokoju w sposób tematyczny, co pomaga już od najmłodszych lat rozwijać w dziecku zainteresowania. Warto także zadbać o sprzęty, które będą gwarancją świetnej zabawy. Mniejsze dzieci uwielbiają się chować, dlatego zakupienie wigwamu lub namiotu, będzie strzałem w dziesiątkę. W pokoju starszych pociech można zamontować… ściankę wspinaczkową! Jest to idealny pomysł na nudę, a przede wszystkim wielka frajda dla dziecka. Funkcjonalność, komfort, bezpieczeństwo oraz stylowy wystrój wnętrza to zdecydowanie najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas urządzania pokoju dla dziecka. Efekty naszej pracy będą towarzyszyć maluchowi przez kolejne kilka lat, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór sprzętu i mebli. Ten najlepszej jakości, zdecydowanie posłużą wiele lat.