Dla wielu rodziców komunikacja z nastoletnimi dziećmi jest utrudniona – młodzież przechodzi w tym wieku okres buntu, który przenosi się na wiele aspektów codziennego funkcjonowania, również wyboru wystroju pokoju i elementów wyposażenia, a w tym także łóżka. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to jeden z najważniejszych wyborów, bo nie dotyczy tylko wygody, ale również zdrowia, bo dla szybko rosnącego nastolatka odpowiednia podpora kręgosłupa jest nie mniej ważna niż komfort snu. Problemów z wyborem łóżka dla dziecka jest jednak więcej. Postaramy się w tym wpisie na naszym blogu ułatwić trochę decyzję i znaleźć kompromis między potrzebami nastolatka, a pragmatycznym podejściem jego rodziców.

 

Wielkość pojedynczego łóżka w pokoju nastolatka

Najważniejszą kwestią przy wyborze łóżka dla nastoletniego dziecka jest jego odpowiednia wielkość. Z jednej strony nastolatek szybko rośnie i trudno przewidzieć czy standardowy rozmiar łóżka pojedynczego, czyli 190x80 centymetrów nie okaże się szybko za mały. Z drugiej strony trzeba pamiętać o dopasowaniu wielkości łóżka do pomieszczenia – jeśli jest ono za duże, może okazać się, że niewielki pokój zostanie przez łóżko zdominowany. W naszej ofercie można wybierać łóżka trochę większe, bo mierzące 200x90 centymetrów. Taki rozmiar z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem. Łóżko w dwóch rozmiarach do wyboru to na przykład Rico, które ponad to wyposażone jest w szufladę z dodatkowym materacem, ale można ją również przeznaczyć na praktyczny schowek.Łóżko dla dziecka – nie tylko do spania 

Wybór nieco większego łóżka pojedynczego jest również ważny z innego względu. Łóżko jest bowiem nie tylko miejscem do spania, ale również do… nauki. Rodzice najczęściej wyobrażają sobie, że najlepiej sprawdzi się do tego biurko, ale w rzeczywistości nastolatkowie często wolą usiąść na łóżku, rozłożyć sobie niezbędne podręczniki, notatki, zeszyty i w ten sposób przyswajać wiedzę. Warto o tym pamiętać i wybrać odpowiednie łóżko, które sprawi, że pretekstów do nieuczenia się będzie jeszcze mniej. Przykładem łóżka, które dobrze sprawdzi się jako „biurko” może być między innymi Lili, które – dzięki temu, że nie ma barierek – zapewnia jeszcze większą przestrzeń.

 

 

Łóżko piętrowe – dla nastoletniego rodzeństwa

 

Wiele rodzin boryka się z problemem małej liczby pokoi i niemożliwości zapewnienia każdemu dziecku oddzielnego pomieszczenia. Dwóch nastolatków mieszkających w jednym pokoju można jednak pogodzić, w odpowiedni sposób aranżując wnętrze. W takiej przestrzeni lepiej od dwóch łóżek podwójnych sprawdzi się łóżko piętrowe – zabierze mniej przestrzeni, a dodatkowo zapewni każdemu z rodzeństwa odpowiednią, prywatną przestrzeń. Duże łóżko piętrowe, które bez problemu pomieści dwoje nastolatków to między innymi model Eryk. Jego zaletą jest również to, że jest dwustronne, czyli jest bardziej ustawne i można je łatwiej dostosować do różnych przestrzeni.

 

 

Styl łóżka dla nastolatka – nie mniej ważny od wygody

 

Rodzice do wyboru łóżka najczęściej podchodzą w sposób pragmatyczny. Sprawdzają czy będzie wygodne i trwałe, analizują rozmiar w kontekście miejsca, gdzie łóżko będzie ustawione. Ogólnie podchodzą do wyboru bardziej w sposób praktyczny. Nastolatkowie z kolei bardziej dbają o to czy kupowana rzecz – w tym wypadku łóżko – będzie im się podobać. Często wręcz wybierają rzeczy mniej wygodne i praktyczne, ale bardziej stylowe. Wybierając łóżko trzeba oba te podejścia wyważyć i zdecydować się na kompromis. Za taki można wybrać łóżko wykonane z naturalnego drewna. Jest to materiał uniwersalny, zawsze modny, ale również trwały. Będzie pasował do różnych stylów wykończenia wnętrza. Zarówno rodzice, jak i nastoletnie dzieci docenią go z pewnością za ponadczasowy charakter. Wybór drewnianego łóżka podwójnego, pojedynczego lub innego, jest gwarancją tego, że nie trzeba będzie go po niedługim czasie wymieniać, czy to z powodu uszkodzenia, czy też z powodów estetycznych.

 

Łóżko dla nastolatka – trudny, ale ważny wybór

Jak widać, kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze łóżka dla nastoletniego dziecka jest wiele, a to nigdy nie ułatwia wyboru. Szukając łóżka dla nastolatka trzeba z jednej strony kierować się zdrowym rozsądkiem i rodzicielską troską, ale z drugiej – nie mniej ważne są potrzeby nastolatka, które nie zawsze pokrywają się z oczekiwaniami rodziców. Kompromis można jednak wypracować i wybrać łóżko, które będzie nie tylko wygodne i trwałe, ale również stylowe i zgodne z gustem dziecka.